یک سرباز فرهنگی را از دست دادیم که می‌توانست سردار فرهنگی باشد/ شگفتی «میشل ستبون» از عکس‌های دفاع مقدس
السلام علی الحسین

یک سرباز فرهنگی را از دست دادیم که می‌توانست سردار فرهنگی باشد/ شگفتی «میشل ستبون» از عکس‌های دفاع مقدس

دسته بندی: فرهنگی و هنری
67 views

به گزارش دانلود وآو به نقل از خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، هر سال با فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، اماکن و فضاهای عمومی کشورمان به تصاویر شهدا و حماسه هشت سال دفاع مقدس مزین می‌شود. تصاویری که بیانگر سادگی، خلوص و ازخودگذشتگی رزمندگان است و مفاهیمی عمیق را در کوتاهترین شکل ممکن منتقل می‌کند. اما این تصاویر چند سالی است که تکراری شده و کمتر عکس‌های متفاوت و جدیدی از دفاع مقدس در نمادهای شهری و حتی فضای مجازی مشاهده می‌کنیم. ایراد از کجاست؟ آیا آرشیوی از این تصاویر ـ‌‌‌در اندازه و کیفیت بالا‌ـ موجود نیست تا در مناسبت‌ها بتوان به آن متوسل شد و به کمک آن زوایای جدیدی از دفاع مقدس را به جامعه معرفی کرد؟

یکی از اصلی‌ترین منابع در این زمینه «انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس» است که بیش از یک میلیون فریم نگاتیو در گنجینه آن وجود دارد. درباره وظایف انجمن، وضعیت آرشیو عکس‌های دفاع مقدس و ضرورت حفظ آن با سیدعباس میرهاشمی مدیر انجمن و علی فریدونی عکاس دفاع مقدس و عضو انجمن گفت‌وگو کردیم.

به گفته میرهاشمی، انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس بیش از یک میلیون فریم عکس از ۵۰۰ عکاس را ساماندهی کرده و در گنجینه خود فراهم آورده است. برای بالارفتن عمر نگاتیوها، آن‌ها در زونکن‌ها و پوشه‌های «فری‌اسید» و در دما و رطوبت تقریباً ثابت  نگهداری می‌کنند. روی عکس‌های اسکن‌شده قبل از آرشیو هم ممکن است ساعت‌ها کار شود تا خط و خش موجود در آن‌ها ترمیم و رفع شود.

بخش دوم و پایانی این نشست در پی می‌آید.

 

75591564083 - یک سرباز فرهنگی را از دست دادیم که می‌توانست سردار فرهنگی باشد/ شگفتی «میشل ستبون» از عکس‌های دفاع مقدس

 

* در دانشگاه‌های کشور معمولاً عکس عکاسان مشهور خارجی تجزیه و تحلیل و تدریس می‌شود و کمتر درباره عکس‌های بومی صحبت می‌شود. این امر می‌تواند چند دلیل داشته باشد، از جمله اینکه عکاس برند -که مجموعه کارهایش هم نقد شده باشد- نداریم. نظر شما چیست؟

فریدونی: متأسفانه این سؤال بارها مطرح شده و این انتقاد را خود عکاسان هم دارند که با گذشت بیش از سه دهه از انقلاب و دفاع مقدس، چرا نباید از مجموعه عکس‌های آنها در آموزش دانشگاهی بهره گرفت؟ متأسفانه ما همیشه دنبال لقمه آماده هستیم و این زحمت را به خودمان نمی‌دهیم که بنشینیم کار پژوهشی و کارشناسی انجام دهیم و به جای خرج کردن از عکاسان جنگ جهانی دوم، از داشته‌های خودمان استفاده کنیم.

عکاسی جنگ ما با عکاسی جنگ دنیا متفاوت است، چون نگاه یک عکاس ایرانی در آنها مشهود است و تقلیدی نیست

ضمن اینکه عکاسی جنگ ما با عکاسی جنگ دنیا متفاوت است، چون نگاه یک عکاس ایرانی در آنها مشهود است و تقلیدی نیست. حال که امکان حضور دانشجویان و پژوهشگران در انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس وجود دارد و می‌توانند دسترسی به آرشیو داشته باشند، چرا نباید چنین کار جدی انجام گیرد؟ جالب است بدانید در برخی ورکشاپ‌ها که برگزار می‌کنیم، جوانان از ما انتقاد می‌کند که چرا تا الان نباید این واقعیت‌های جنگ را می‌دیدیم؛ متأسفانه خیلی از فریم‌های ما هنوز دیده نشده‌ است!

میرهاشمی: می‌پرسید چرا عکس‌های بومی تدریس نمی‌شود. من از شما می‌پرسم ما چقدر کتاب عکس از انقلاب و دفاع مقدس داریم؟ خیلی کم! چرا؟ چون متولیان فرهنگی ما کم‌کار هستند و البته خودمان را هم مستثنی نمی‌کنم و شاید کم‌کاری کرده باشیم. وقتی اثری دیده نشود، مورد توجه قرار نگیرد و نقد نشود، طبیعتاً جایگاهی هم پیدا نمی‌کند. وقتی اثری روی دیوارهای گالری‌ها و موزه‌ها و صفحات کتاب‌ها می‌رود، بنابراین برای مثال‌زدن نمونه خوبی است؛ کاری که در کشورهای اروپایی رخ می‌دهد اما اینجا کمتر چنین مواردی داریم.

برخی اوقات حوزه فرهنگ ذیل سیاست تعریف می‌شود و این اشکالی بزرگ است

چرا باید کتاب آقای فریدونی پس از گذشت بیش از دو دهه از جنگ، تازه چاپ شود! چرا آقای محمد صیاد یا آقای بهرام محمدی‌فرد کتابی نباید داشته باشند؟ یا مثلاً کاظم اخوان -که طوفانی در عکاسی محسوب می‌شود و صاحب یک نگاه وحشی است که در مدت کوتاهی عکس‌های فوق‌العاده گرفته است- چرا جوانان ما نباید او و عکس هایش را بشناسند. مقصر آن جوان نیست که ندیده بلکه ما هستیم که ارائه نکرده‌ایم! متأسفانه برخی اوقات حوزه فرهنگ ما ذیل سیاست تعریف شده و این مهمترین اشکالی است که بنده در این قضیه می‌بینم.

«میشل ستبون» می‌گفت من عکس‌های ایران را دنبال می‌کنم اما چرا هیچ وقت عکس‌های دفاع مقدس را ندیدم؟

وقتی کتاب عکس‌های انقلاب آقای «میشل ستبون» را چاپ کردیم، در همین انجمن نشسته بود و کتاب عکس‌های آقای فریدونی و سیاف‌زاده را دید گفت، من عکس‌های ایران را دنبال می‌کنم اما چرا هیچ وقت اینها را ندیدم؟ چرا عکاسان ایرانی خارج از ایران هم اینها را ارائه نمی‌دهند؟! بعد خودش گفت می‌دانم چرا؛ چون اگر این عکس‌ها دیده شود، جا برای بقیه شاید تنگ شود!

این نشان‌دهنده این است که داشته‌هایمان قابل قبول است، اما نمودی نداریم و برای نمودار کردن و بیان درست این داشته‌ها، تلاشی نشده است.

* خب چرا خود انجمن برخی از این داشته‌ها را با کیفیت مناسب در فضای مجازی ارائه نمی‌دهد تا وقتی یک بنر یا المان شهری می‌خواهد طراحی شود، عکس‌های آن تکراری و بی‌کیفیت نباشد؟ گنجینه موجود است اما چرا ارائه نمی‌شود و دسترسی به آن سخت است؟

میرهاشمی: ما یک حلقه از زنجیره هستیم ضمن اینکه این آثار برای ما نیست بلکه مالک دارد و بر اساس توافقی که با مالک آثار می‌کیم، آثار را ارائه می‌دهیم.

آن زمان یک سرباز فرهنگی را از دست دادیم که می‌توانست یک سردار فرهنگی باشد!

ضربه سنگینی از برخی نواحی دارد به فرهنگ و خبر وارد می‌شود. مثلاً ما عکاسی داریم که سال ۶۱ عکس‌هایی گرفته که وقتی آن را می‌بینیم می‌گوییم عکاس آن الان باید بزرگترین عکاس دنیا باشد! اما چون زندگی‌اش از آن طریق نچرخیده، رها کرده و به دنبال گرفتاری خودش رفته است. ما با ایجاد نکردن یک چرخه مناسب برای زندگی او و گذران حداقلی اموراتش، آن زمان یک سرباز فرهنگی را از دست دادیم که می‌توانست یک سردار فرهنگی باشد!

ما اگر عادت کنیم هر عکسی را رایگان در اختیار مردم قرار دهیم از یک جهت خیلی خوب است ولی اگر باید به فکر چرخه زندگی عکاس آن هم باشیم تا او را از دست ندهیم. 

* نمی‌توانید یک سایت آنلاین فروش عکس مانند شاتراستاک، استاک فوتر و گتی ایمیج و … راه‌‌اندازی کنید؟ هم کمک به اقتصاد هنر باشد هم عکس خوب در دسترس قرار گیرد.

میرهاشمی: باید همین‌طور باشد اما همه کارها از عهده ما برنمی‌آید، نیاز به یک عزم ملی دارد. آثار جنگ و انقلاب دارد از بین می‌رود، باید اول به حفظ آنها فکر کنیم چون اول باید عکس باشد تا بعد بتوان از آن استفاده کرد. ضمن اینکه صاحبان آثار هم در حال پیر شدن هستند و ممکن است دچار فراموشی شوند یا خدای ناکرده آنها را از دست بدهیم.

فاجعه است وقتی بدانیم تعداد کتاب‌های چاپ شده عکس انقلاب به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد

آنقدر در حوزه عکس انقلاب و دفاع مقدس کم کار شده که فاجعه است وقتی بدانیم تعداد کتاب‌های چاپ شده عکس انقلاب به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد.

پس اولویت و انرژی و منابع ما باید اول برای جمع‌آوری و حفظ عکس‌ها مصرف شود. وگرنه ما هم به خودمان نقد داریم که هنوز برنامه جستجویمان کار نمی‌‌‌کند یا اینکه چرا هنوز به آثار دوران بعد از جنگ نپرداخته‌ایم، در صورتی که واقعاً نیاز است چون چند سال بعد با یک خلاء مواجه می‌شویم. خطری که عکاسی امروز را تهدید می‌کند بیشتر از دیروز است، چون از عکاسی آنالوگ یک چیزی مانده اما آسیب‌پذیری عکاسی دیجیتال خیلی بیشتر است.

* اگر شخصی آمد و چند فریم عکس خواست و حاضر به پرداخت هزینه بود، آیا در اختیار او می‌گذارید؟

میرهاشمی: اگر کسی آمد و خواست و ما ندادیم، اعلام کند!

البته این را در نظر بگیرید که صاحبان عکس‌ها اشخاص دیگری هستند و هر کاری که می‌کنیم بر اساس توافق با مالک است. بنابراین اگر اسکن سایز بزرگ عکسی را نداشتیم (بنا به خواسته مالک) متقاضی را به مالک ارجاع می‌دهیم.

 


راهنماي استفاده یا دانلود
در صورت دانلود به این سه نکته توجه کنید
1- براي راحتي در دانلود با سرعت بالا لطفا از برنامه اينترنت دانلود منيجر استفاده کنيد
2- براي مشاهده فيلم ها با کيفيت بالا از برنامه kmplayer استفاده کنيد
3- در صورت خرابي لينک دانلود مشکل را در قسمت نظرات همان پست اعلام کنيد تا 24 ساعت بعد همکاران ما رسيدگي ميکنند
در صورت استفاده از اخبار یا مطالب دیگر
1-به شما تضمین می دهیم که مطالب از پایگاه های معتبر استخراج شده
2- لطفا مطالب را کامل و دقیقق بخوانید
3-در صورت اعلام فیلترینگ مطالب حذف می شوند

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

۰نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.