نگاه نقادانه به نظریۀ روزنبرگ دربارۀ به‌کشی
السلام علی الحسین

نگاه نقادانه به نظریۀ روزنبرگ دربارۀ به‌کشی

81 views

چکیده

روزنبرگ با اشاره به استشهاد مخالفان به‌کشی به «حق مسلم حیات» و «ارجمندی استقلال اخلاقی» و استناد طرفداران آن به «امکان‌ جلوگیری از سوءاستفاده» و «لزوم اجتناب از رنج درمان‌ناپذیر»، بیان می‌کند که از نظر او، مناقشۀ ایشان ریشه در واقعیات ندارد بلکه حاصل اختلاف منظرشان در قلمرو حقوق انسانی و ناشی از آن است ‌که نوع «اخلاقی» فرد انسانی تابع «نوع طبیعی» یا نوع «کارکردی»‌اش تلقی شده است. با فرض تشخص همۀ موالید انسانی در بدو تولد، روزنبرگ در پاسخ به‌ این سؤال که آیا این تشخص مرتبه‌ای ثابت است یا زوال‌‌پذیر؟ طرفین را در نهایت اختلاف می‌داند. او نوع «اخلاقی» شخص را همچون نوع «حقوقی»، هویتی اعطایی و غیرمبتنی بر واقع می‌شمارد که دارای حق مطلق، سلبی و غیرفعال حیات است. وی با اشاره به خلط میان «جواز» و «مطلوبیت» اخلاقی به‌کشی، فلسفۀ تحلیلی را در جایگاه حل‌وفصل این التباس می‌داند، اما در نهایت، پسندیدگی اخلاقی به‌کشی را مسئله‌ای خاتمه‌نیافته دانسته، داوری در این‌باره را تابع عرف و تحولات علمی و لذا دست‌خوش تغییر تدریجی می‌پندارد. دیدگاه روزنبرگ دست‌به‌گریبان اشکالاتی ازجمله مصادره‌ای بودن دلایل، نسبی‌گرایی و تناقض است که همه به‌نوعی به نگاه ماده‌گرای او به حقیقت انسان بازمی‌گردد.

تازه های تحقیق

در این مقاله، با اشاره به گزارش دانلود وآو به نقل از و ارزیابی روزنبرگ از نگرش مخالفان و موافقان به‌کشی، سعی کردیم با واکاوی قسمت‌های مرتبط با این موضوع در کتاب او، به دیدگاه خود وی نزدیک شده، قوت استدلال او را بسنجیم.

مشخص شد که اندیشۀ او با مبنایی ماده‌گرایانۀ و با رویکردی تحلیلی، دست‌به‌گریبان همان انتقادات وارد بر فیزیکالیسم و نومینالیسم بوده، به‌علاوه متناقض و گرفتار اشکالاتی همچون نسبی‌گرایی اخلاقی و مصادره در استدلال است. شاید بتوان گفت که بازگشت همۀ اشکالات وارد بر دیدگاه او، به همان اشکال نخست- یعنی رویکرد ماده‌انگارانۀ وی- است.

در مجموع به‌نظر می‌رسد هرگونه داوری در قبال مسألۀ به‌کشی، نخست مستلزم حل‌وفصل دقیق مسألۀ حقیقت انسان است و درغیراین‌صورت، پیش‌داورانه خواهد بود.

کلام آخر این‌که، گذاری اجمالی در آوردگاه به‌کشی نشان‌ می‌دهد متخاصمان این عرصه هرگز سر سازش نداشته، در این نزاع سرسخت و جدی‌اند. مروری بر منابع اندیشه‌ای سرشار موجود در این حوزه حاکی است که آن اختلافات عمیق و این تقابل بی‌پایان است. بنابراین، درحالی‌‌که روزنبرگ با تغافل نسبت ‌به اختلافات شدید مبنایی و تنزل دادن آن صرفاً به تفاوت در چشم‌انداز و اولویت‌ها قصد دارد به‌هر قیمت جانب هر دو جبهه را نگاه دارد و به حکمیت و میانجی‌گری بین آن‌ها پردازد، ظاهراً نمی‌توان در این میدان مصالحه‌ای هرچند شکننده را انتظار داشت.

کلیدواژه ها: به‌کشی؛ به‌کشی غیرفعال؛ حق مسلم حیات؛ رنج تحمیلی؛ اِعمال خودمختاری اخلاقی؛ جی فرانک روزنبرگ

نویسندگان:

رضا اکبری: استاد فلسفه و کلام اسلامی، دانشگاه امام صادق

 سید علیرضا هدائی: دانشجوی دکتری، عضو هیئت علمی دانشگاه شیخ بهایی اصفهان

فصلنامه پژوهش های فلسفی – کلامی – دوره ۱۹، شماره ۷۲، تابستان ۱۳۹۶٫

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید. 91469764773 - نگاه نقادانه به نظریۀ روزنبرگ دربارۀ به‌کشی


راهنماي استفاده یا دانلود
در صورت دانلود به این سه نکته توجه کنید
1- براي راحتي در دانلود با سرعت بالا لطفا از برنامه اينترنت دانلود منيجر استفاده کنيد
2- براي مشاهده فيلم ها با کيفيت بالا از برنامه kmplayer استفاده کنيد
3- در صورت خرابي لينک دانلود مشکل را در قسمت نظرات همان پست اعلام کنيد تا 24 ساعت بعد همکاران ما رسيدگي ميکنند
در صورت استفاده از اخبار یا مطالب دیگر
1-به شما تضمین می دهیم که مطالب از پایگاه های معتبر استخراج شده
2- لطفا مطالب را کامل و دقیقق بخوانید
3-در صورت اعلام فیلترینگ مطالب حذف می شوند

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

۰نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.