خانه / اخبار / سیاسی / رئیس جمهوری فرانسه بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق تاکید کرد

رئیس جمهوری فرانسه بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق تاکید کرد

به گزارش دانلود وآو به نقل از ایرنا به نقل از دفتر نخست وزیری عراق، مکرون روز چهارشنبه دراین گفتگو ضمن تاکید بر حفظ یکپارچگی عراق و تداوم آنچه حمایت فرانسه از عراق نامید، همه پرسی انجام شده در اقلیم کردستان را مردود دانست.
وی با اشاره به حمایت روشن بین المللی از یکپارچگی عراق و ثبات و امنیت آن، هر گونه اقدام منجر به تشدید تنش ها و اختلافات قومیتی و تقسیم کشورها و تغییر نقشه های سیاسی در منطقه را غیر قابل قبول دانست.
رئیس جمهوری فرانسه پیروزی های اخیر دولت و نیروهای مسلح عراق در برابر تروریست های داعش را به حیدرالعبادی و مردم عراق تبریک گفت و تکمیل عملیات آزادسازی شهرهای عراق و اجرای قانون اساسی را اولویت امروز عراق دانست.
همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق دوشنبه گذشته با وجود مخالفت های بین المللی ، منطقه ای و دولت مرکزی عراق و مغایرت آشکار با قانون اساسی عراق و قوانین بین المللی، در مناطقی از شمال عراق ( استان های اربیل، سلیمانیه و دهوک و مناطق مورد نزاع از جمله کرکوک و خانقین) برگزار شد.
دولت بغداد تاکنون بارها اعلام کرده است ، نتایج همه پرسی را برسمیت نخواهد شناخت و در مورد آن هیچ مذاکره ای نخواهد کرد.
درهمین راستا حیدرالعبادی نخست وزیر عراق روز سه شنبه به اقلیم کردستان ۷۲ ساعت مهلت داد تا فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی را به بغداد تحویل دهد.
مقامات اقلیم کردستان، این گونه درخواست ها را رد کرده اند.
بغداد می گوید همه پرسی بر خلاف قانون اساسی عراق و قوانین بین المللی است و شهروندان را با تهدید و ارعاب به پای صندوقهای رای برد‌ه‌اند.
خاورم**۳۸۰**۱۷۷۰

درباره ی

مطلب پیشنهادی

درگذشت مادر سه شهید دفاع مقدس را تسلیت گفت 310x165 - روحانی درگذشت مادر سه شهید دفاع مقدس را تسلیت گفت

روحانی درگذشت مادر سه شهید دفاع مقدس را تسلیت گفت

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور  در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *