تیترامشب/ فلسفه شکل گیری مناطق آزاد در کشور چیست؟
السلام علی الحسین

تیترامشب/ فلسفه شکل گیری مناطق آزاد در کشور چیست؟

دسته بندی: سیاسی
46 views

6827065 650 - تیترامشب/ فلسفه شکل گیری مناطق آزاد در کشور چیست؟به گزارش دانلود وآو به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،چند دهه ای است که از تاسیس مناطق آزاد در کشورمان می گذرد اما به زعم بسیاری از کارشناسان و گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منتشر کرد؛ هنوز این مناطق نتوانسته اند به جایگاه اصلی خود در اقتصاد کشور دست پیدا کنند و همچنان از مسائل زیرساختی و مشکلات مربوطه رنج می برند.

اغلب این مناطق بجای اینکه محلی برای تولید و صادرات باشند به محلی برای واردات بویژه دروازه ورود کالای قاچاق تبدیل شده اند.

عبدالرضا مصری نماینده مجلس شورای اسلامی درباره فلسفه شکل گیری مناطق آزاد گفت: اصل فلسفه مناطق آزاد بدیهی و پذیرفته شده است و مناطق آزاد در دنیابیشتر در اقتصادهای دولتی شکل گرفتند تا این مناطق در خازج از قوانین خارجی به داد و ستد بپردازند، در کشور ما هم این بحث زمانی شکل گرفت که اقتصاد ایران کوپنی و کنترل شده بود و در آن زمان نیازش احساس می شد.

در مناطق آزاد ورود و خروج سرمایه خارجی آزاد است و محدودیتی برای سرمایه گذار وجود ندارد، در صادرات یک فرآیندی وجود دارد که قدری طولانی است لذا در مناطق صادرات کار آسانی به حساب می آید.

او افزود: به دلایل مسائل داخلی اهداف مناطق آزاد محقق نشد از جمله این مسائل عدم توان تولیدکننده داخلی با رقیب خارجی بود که محقق نشد لذا این مناطق به جای صادرات واردات را تسهیل کرد در نتیجه واردات بر صادرات پیشی گرفت.

6827068 949 - تیترامشب/ فلسفه شکل گیری مناطق آزاد در کشور چیست؟

قاچاق کالا در این مناطق اتفاق می افتد و مسئولیت آن با حاکمیت است در این شرایط دیگر مهم نیست که یک کامیون قاچاق کالا وارد می شود یا ۱۰۰ کامیون؛ مهم این است که اقلام قاچاق به کشور وارد نشود.

مصری در ادامه افزود: مناطق آزاد، دروازه کالای قاچاق نیستند این منطقه دروازه ای برای واردات و صادرات است.

او افزود: بسیاری از کالاهایی که به اسم قاچاق وارد کشور می شود از مبادی اصلی صورت گرفته منتها مشکل این است که کالای اظهار شده با کالای وارد شده فرق دارد که این عمده مشکل ماست.

گردش پولی بانک ها در مناطق آزاد عدد بزرگی است که به هیچ عنوان مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار را نشان نمی دهد، البته گردش پول در این مناطق بسیار بالاتر از داخل کشور است.
سید فرید موسوی نماینده مجلس شورای اسلامی دیگر مهمان برنامه گفت: مناطق آژاد با نگاه توسعه و دوری از بروکراسی اداری در اوایل دهه ۷۰ تشکیل شد، البته این خروجی کنونی چندان دور از ذهن نبوده است. ۱۲۰ کشور را برای توسعه و رشد اقتصادی خود از مناطق آزاد استفاده می کنند.

او افزود: در کشور ما نبود زیرساخت های توسعه اقتصادی در همان ابتدای تشکیل این مناطق آزاد است و به همین دلیل این مناطق نتوانسته اند به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک کند.

6827069 994 - تیترامشب/ فلسفه شکل گیری مناطق آزاد در کشور چیست؟

اینکه امروز ما با این شرایط و نبود زیرساخت ها مناطق آزاد خود را با مناطق آزاد در دیگر کشورها مقایسه کنیم کار اشتباهی است.

موسوی در ادامه گفت: مقدار قاچاق کالا از مناطق آزاد بسیار محدود است و طرح این موضوع که این مناطق محلی برای ورود اقلام قاچاق است اشتباه است و حقیقت ندارد.

او افزود: کل کالای قاچاقی که از مناطق آزاد وارد کشور می شود در بهترین حالت تنها ۴۰۰ میلیون دلار است در حالی کل کل کالای قاچاق وارده به کشور ۱۲ میلیارد دلار است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر


راهنماي استفاده یا دانلود
در صورت دانلود به این سه نکته توجه کنید
1- براي راحتي در دانلود با سرعت بالا لطفا از برنامه اينترنت دانلود منيجر استفاده کنيد
2- براي مشاهده فيلم ها با کيفيت بالا از برنامه kmplayer استفاده کنيد
3- در صورت خرابي لينک دانلود مشکل را در قسمت نظرات همان پست اعلام کنيد تا 24 ساعت بعد همکاران ما رسيدگي ميکنند
در صورت استفاده از اخبار یا مطالب دیگر
1-به شما تضمین می دهیم که مطالب از پایگاه های معتبر استخراج شده
2- لطفا مطالب را کامل و دقیقق بخوانید
3-در صورت اعلام فیلترینگ مطالب حذف می شوند